3–4.09.2022
Ukraińska sztuka współczesna w warszawskich galeriach
Сучасне українське мистецтво у галереях Варшави
Ukrainian Contemporary Art at Warsaw Galleries
W Galerii Jednostka pokażemy wystawę „W Ukrainie” z udziałem Kateryny Aliinyk, Nazara Furyka i Sashy Kurmaza. Więcej…
GALERIE:
BWA Warszawa (Zhanna Kadyrova, Lada Nakonechna)
Le Guern (Dasha Brian, Maria Kruk, Daria Karnauhova, Olena Shtepura, Maria Kulikowska, Olga Lisowska, Tasha Katsuba, Nastia Rydlewska, Lilya Nebera )
IMPORT EXPORT (Masha Silchenko)
JEDNOSTKA (Kateryna Aliinyk, Nazar Furyk, Sasha Kurmaz)
m² (Hanna Shumska)
Piktogram (Alina Kleytman, Yarema Malashchuk & Roman Khimei, Lyudska Podoba, Tobias Zielony)
Dawid Radziszewski (Oleg Holosiy)
Stereo (Understructures / Stanislav Turina, Katya Libkind, Pavlo Huk, Tereza Yakovyna, Zoé, Dariia Kuzmych, Georgi Mamardashvili, Anna-Mariia Kucherenko, Ksenya Bilyk, Maryana Klochko, Yaroslav Futymskyi, Yarema Malashchuk, Arsenii Tarasov, Dima Levytskyi, Pavlo Shapoval, Grisha Kyt, Lucy Ivanova, Zhenia Stepanenko, Mykhailo Kryven, Katya Lesiv, Diana Khalilova, Olena Samoilenko, Serhiy Voinalovych, Katerina Nefeld, Yuri Anikin, Fulco Treffers, Taras Pastushchuk, Nina Direnko and Boris Stepanenko, Khrystyna Buniy, Anastisiia Kulik, Oleh Shovenko, Misha Buksha, Eliza Mamardashvili, Olga Malyshenko, Serhiy Solovyov, Andriy Bozhok, Daria Maiier, Galyna Nikitina, Alyona Tokovenko, Olena Fedotova, Alisa Testova, Sana Shahmuradova, Katya Buchatska, Lera Ganicheva, Daniil Nemirovskiy)
Szara (Elena Subach, Viacheslav Poliakov)
wanda (Olga Krykun)
Wschód (Nikita Kadan)
Jesienny sezon artystyczny stolicy rozpocznie w tym roku specjalny pokaz współczesnej sztuki z Ukrainy. Kilkanaście znanych warszawskich galerii pokaże wystawy i prezentacje ukraińskich przyjaciół i przyjaciółek, artystek i artystów, druhów.
Wojna w Ukrainie sprawiła, że zaczęliśmy się bliżej przyglądać temu, co dzieje się w ukraińskiej sztuce współczesnej. Tamtejsza scena artystyczna jest wibrująca i żywa, pełna ciekawych postaw twórczych: zaangażowanych, bezkompromisowych, poetyckich, subtelnych, monumentalnych, mówiących o historii i polityce, ale i wewnętrznych, osobistych przeżyciach. Patrząc z warszawskiej perspektywy można zauważyć wiele podobieństw, ale też rodzaj trudnej do zdefiniowania różnicy, która wynika z faktu, że najnowsza historia naszych krajów w gruncie rzeczy bardzo się różni.
Druh druha w obu językach znaczy to samo. Jesteśmy przyjaciółmi, jednak nie znamy się wcale tak dobrze. Druh Druha to wspólna inicjatywa grona warszawskich galerii, która wynika z przekonania, że do tej pory sztuka naszych sąsiadów nie była u nas dostatecznie często prezentowana, szczególnie w prywatnych galeriach. I chociaż wojna jest najgorszym możliwym pretekstem, w obliczu tragicznych wydarzeń chcemy być bliżej siebie, budując partnerskie relacje oparte na potencjale i sile sztuki.
Na przygotowanych przez galerie wystawach zobaczymy prace najciekawszych ukraińskich artystek i artystów różnych pokoleń, również tych, którzy mieszkają i pracują dziś poza granicami swojego kraju.
grafika: Bolesław Chromry