Otwarcie w sobotę, 14.05, 18:00-00:00
niedziela, 15.05, 15:00-20:00
Galeria Foksal
Kuratorka: Martyna Stołpiec
Współpraca: Milena Stryjewska
Trans – line to program, który mierzy prawdopodobieństwo zamienienia się życiem z inną osobą. Wyróżnia 21 obszarów najbardziej znaczących dla życia ludzkiego, takich jak miejsce zamieszkania, związana z nim tożsamość czy stosunki z rodzicami. Umożliwia pomyślenie o sobie w sposób idealny, bez tego, co nas uwiera lub co nam w nas samych nie pasuje.
Weekendowe działanie w galerii Foksal będzie jedynie wprowadzeniem. Polegać będzie przede wszystkim na umożliwieniu użytkownikowi wejścia w interakcję z programem Trans – line, rozwiązanie testu i zebraniu przez program jak największej ilości danych o użytkowniku.
Rozwiązanie testu wieńczone będzie każdorazowo ”przemianą” użytkownika w jego cyfrowy odpowiednik i zmagazynowanie danych o nim. Celem takiego eksperymentu jest zwrócenie uwagi na relacje człowieka z bazami danych. Na co dzień użytkownik styka się jedynie ze światem front endu, czyli jakimś rodzajem fasady, nie ma dostępu do baz danych, lub dostęp ten jest utrudniony. Panuje przekonanie, częściowo słuszne, że wejrzenie w świat baz danych wymaga specjalistycznej wiedzy. W tym konkretnym eksperymencie bazy danych programu będą dostępne, umożliwiając zastanowienie się nad relacją człowieka z jego cyfrowym odpowiednikiem – kodem.
Projekt Trans – line jest eksperymentem myślowym, który nawiązuje w swoich założeniach do założeń patafizyki, która była alternatywną formą nauki, niedążącą do osiągnięcia wymiernych rezultatów i polegała głównie na uprawianiu nauki w sposób formalny poprzez zjazdy, konwencje czy publikowanie artykułów. Zwracała też uwagę na logikę środowiska naukowego oraz sposób, w jaki formułowane są prawdy naukowe. Patafizyka zajmuje się tym, co jest pomiędzy. Bierze za pewnik, że wszystko, co da się pomyśleć, jest możliwe i ma taką samą wartość jak wysortowane dane i definicje, które zostały przyjęte przez naukę i sprawdzone empirycznie. Gdy fizyk wykonuje doświadczenie i otrzymuje konkretny wynik, to nie bierze pod uwagę wszystkich innych możliwych wniosków, które mogłyby zaistnieć. Zapisuje po prostu wynik dokonanego pomiaru. A patafizyka mówi, że wszystkie odpowiedzi na ten eksperyment są równoważne i tak samo istnieją w świecie. Tylko rozglądanie się między zerem a jedynką, po tym, co pomiędzy jest według patafizyki wartościowe.