26.11–12.12.2021
Galeria Jednostka, Warszawa, ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej)
Czynna: wtorek–niedziela: 14:00–18:00
Wernisaż: 26 listopada 2021, godz. 18:00
Artyści: Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, Zuza Krajewska, Michał Łuczak
Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek
Wystawę portretów autorstwa Zuzy Krajewskiej, Michała Łuczaka oraz duetu Katarzyny Korzenieckiej i Szymona Rogińskiego od 26 listopada 2021 będzie można zobaczyć w warszawskiej Galerii Jednostka. Zdjęcia i instalacje tych znakomitych fotografek i fotografów powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”.
To już czwarta odsłona projektu, w ramach której artyści i artystki prezentują różne strategie podejścia do sztuki portretu. Projekt spaja działanie na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujące do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, zdjęcia maski, uchwycenia chwili, zatrzymania czasu. Wciąż aktualne pozostaje pytanie na ile jest to portret osoby fotografowanej, a na ile portrecisty.
Na wystawie będzie można zobaczyć w sumie kilkadziesiąt fotografii autorstwa – Zuzy Krajewskiej, Michała Łuczaka oraz duetu Katarzyny Korzenieckiej i Szymona Rogińskiego.
Projekt odbył się w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Efektem są niepowtarzalne i unikatowe portrety.
Na wystawie będzie można zobaczyć także filmy w reżyserii Piotra Małeckiego, które powstały w trakcie trwania projektu. Premiera odbędzie się 30 listopada o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym.
Zuza Krajewska
Projekt “Portret osobisty” to dla mnie przede wszystkim była wielka przyjemność! Bardzo fajnie odpocząć od wielkich produkcji i umówić się z fotografowaną osobą na zdjęcia w sytuacji intymnej, kameralnej, bez asystenta, bez ekipy i klienta. Dla mnie to właściwie esencja fotografowania, sprawdzian fotograficznych umiejętności, czujności oka i serca. Niezwykłe rozmowy i czułe otwieranie ludzi aparatem. Podróż w ich bardzo osobisty świat. Mogłabym to właściwie robić bez przerwy, bo doładowuje to baterie mojego fotomózgu. Bardzo dziękuję Wszystkim Fotografowanym! Jesteście wspaniali!
Projekt jest fotograficznym zapisem 2-3 godzinnych spotkań z bohaterami i rozmów o miłości, których fragmenty będzie można przeczytać podczas wystawy.
Michał Łuczak
Portret osobisty to spotkanie, którego efektem jest fotografia. Jak każdy obraz niesie ona różne znaczenia, w zależności kto patrzy. Ważne jest by efekt nie był obojętny ani dla portretującego, ani dla portretowanych. Przy okazji, jak każde zdjęcie, portret fotograficzny jest też zapisem czasu, kogoś w konkretnym momencie życia.
Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński
Obiektyw w rękach portrecisty bywa zaprzeczeniem swojej nazwy. Nie jest obiektywny. Staje się spojrzeniem fotografa/ki. W trakcie fotografowania toczy się subtelna gra pomiędzy portretowanym a portretującym. Dobrym zdjęciem udaje się uchwycić momenty prawdy, które przemykają pomiędzy pozą a wizją. Skany, które wykonywaliśmy naszym bohaterkom i bohaterom podczas “Portretu osobistego”, pozwoliły na przełamanie schematu ról między portretowanymi a portretującymi. W pewien sposób wróciliśmy do korzeni fotografii – roli modeli, którzy „zapisują” się w trakcie skanu. 150 lat temu ludzie pozowali czekając przez kilkanaście minut bez ruchu utrwalając swój wizerunek. Nasza decyzja o wyborze medium pozwoliła oddać aktywność zapisu samym modelom, bez „polowania” na dobry moment. Zapisała prawdę.
Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Jednostka, Instytut Fotografii Fort, Warexpo
Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: „Aktivist”, „Artinfo”, Fotopolis, Digital Camera Polska, GoOut, Notes na 6 tygodni, TVP Kultura, „Gazeta Wyborcza”, „Zwierciadło”, „Zwykłe Życie”.
Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” współfinansuje M. St. Warszawa.
link do wydarzenia na Facebooku