Start: 12.11.2020, g. 17:00
Wystawa dostępna: Tbilisi Online Biennale
Artystki: Weronika Gęsicka, Karolina Grzywnowicz, Diana Lelonek
Kuratorka: Katarzyna Sagatowska
Rok 2020 wielu z nas zapamięta jako rok izolacji, dystansu i strachu. Rok konfrontacji z koniecznością zmian – od zmian w sferze prywatnej, poprzez zmiany społeczne, polityczne, aż po refleksję o środowisku naturalnym i nadciągającej katastrofie klimatycznej. To także rok poszukiwania miejsca schronienia i ukojenia. Dla wielu ludzi tym miejscem okazała się natura. Doceniliśmy, ile znaczy promień słońca na twarzy, spacer po lesie, liść i ptak na gałęzi.
Ta wystawa to przede wszystkim wyznanie miłości. Do natury, do planety Ziemia. Pełnym obaw, troski i wątpliwości. To opowieść o złożonej relacji człowieka z naturą, w której natura odzyskuje głos.
Projekt jest też eksperymentem. Opowieść o miłości do natury zaprezentowana w przestrzeni wirtualnej wydaje się pomysłem karkołomnym. Jednak w obecnej sytuacji zamknięcia, również instytucji kultury, jest jednocześnie pewną szansą. Szansą wyjścia z symbolicznego “white cube’a”. Szansą do refleksji nad miejscem sztuki we współczesnym świecie i rolą artysty. Zaproszenie do udziału w wystawie samych artystek jest także okazją do wyrażenia potrzeby przywracania ważnego i należnego głosu kobietom twórczyniom w sztuce.
Wirtualną przestrzeń wystawy wypełniają dźwięki. Niektóre są głosem ptaków uznawanych za wymarłe. Traktujemy je jak finalne wezwanie, którego nie chcielibyśmy pozostawić bez odpowiedzi.
Projekt: Mariam Natroshvili, Detu Jincharadze
Developer: Aleksandre Lashkhi
Web developer: Giorgi Iashvili
Partnerzy: Tbilisi Online Biennale, Galeria Jednostka
Wystawa powstała dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.