Artystki: Dorota Buczkowska i Karolina Grzywnowicz
29.09–22.10.2022
Otwarcie wystawy w ramach Warsaw Gallery Weekend 2022: 29.09–2.10.2022
Wydarzenia specjalne:
30.09.2022, godz. 18.00 (piątek) „Thus Spoke the Plant” – performans Doroty Buczkowskiej
1.10.2022, godz. 16.00 (sobota) „Przekaźniki pamięci” – performans Karoliny Grzywnowicz
Galeria JEDNOSTKA
Andersa 13, 00-159 Warszawa
www.jednostka.com
godziny otwarcia – w trakcie WGW:
czw.–niedz. 11.00–19.00
godziny otwarcia – poza WGW:
wt.–sob. 14.00–18.00
„Natura nas zna, nawet jeśli sami jesteśmy zagubieni.”
Robin Wall Kimmerer
W ramach Warsaw Gallery Weekend 2022 Galeria Jednostka pokaże „Uziemienie” – pierwszą wspólną wystawę Doroty Buczkowskiej i Karoliny Grzywnowicz. Osobiste doświadczenia, badania naukowe, strategie polityczne to pola odległe, a jednak splecione ze sobą jako źródła refleksji obydwu artystek na temat relacji człowiek–natura.
Obrazy i rysunki Buczkowskiej zostały zainspirowane przez osobiste doświadczenia, obserwacje i relacje z roślinami. Dla artystki bardzo istotne były też prace mieszkającej w Australii badaczki Moniki Gagliano, która odchodzi od antropocentryzmu i łączy metody naukowe z tradycyjną wiedzą o naturze. Gagliano jest jedną z wielu osób, które współcześnie mówią o konieczności przywrócenia naturze podmiotowości. Cykl „Thus Spoke the Plant”[1 ](2022) Buczkowskiej jest rezultatem dwuletniego odseparowania się artystki od rzeczywistości miasta. Z nieostrego tła zieleni wyłoniła się na pierwszy plan „istota”, jaką jest roślina. „Uziemienie”, życie zgodne z cyklicznością pór dnia i roku, w naturalnym ekosystemie, w którym wymiana i szacunek są oczywiste – to nauka, jaką artystka zaczęła przyswajać od roślin. Karolina Grzywnowicz w premierowej instalacji łączy myślenie ekologiczne i dekolonialne; to, co intymne, z tym, co polityczne. Artystka analizuje krajobraz jako medium od dawna będące narzędziem ideologii i władzy, a dokładniej, projekcji i realizacji imperialnej wyobraźni. Zwycięzcy piszą historię, ale również przekształcają krajobraz – nie tylko według swoich estetycznych przyzwyczajeń, ale przede wszystkim zgodnie ze swoimi politycznymi interesami.
Grzywnowicz zastanawia się, co może oznaczać ogrodnictwo w miejscach konfliktów, przygląda się strategiom upraw i sposobom znaczenia terytoriów. Dla obydwu artystek ważne jest doświadczenie zmysłowe. Buczkowska wtapia się w naturę bez reszty. Grzywnowicz koncentruje się na zapachach będących najtrwalszymi przekaźnikami pamięci i doświadczenia. Najnowsze badania dowodzą, że aromaty powodują nie tylko natychmiastowe przywołanie traumatycznych wspomnień u osób z syndromem stresu pourazowego (PTSD), ale mogą też stać się ważnym elementem terapii i sposobem na zneutralizowanie tych doświadczeń.
Dorota Buczkowska i Karolina Grzywnowicz poprzez różne doświadczenia i za pomocą odmiennych środków docierają do refleksji, w jaki sposób praktyki artystyczne inspirowane naturą mogą wspierać szeroko rozumiane procesy dekolonizacyjne, stanowić narzędzia oporu, a także metody uzdrawiania.
[1] Tytuł cyklu zaczerpnięto z książki Moniki Gagliano Thus Spoke the Plant. A Remarkable Journey of Groundbreaking Scientific Discoveries and Personal Encounters with Plants (North Atlantic Books, 2018).
link do publikacji ->
DESTYLATY KAROLINA GRZYWNOWICZ
Dorota Buczkowska (ur. 1971)
Twórczo zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem. Absolwentka Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Gender Studies na UW oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Otrzymała liczne granty i wyróżnienia, m.in.: Biennale Lorne Sculpture, Australia (2011), Pro Helvetia CRIC Sierre Center, Szwajcaria (2011), Pollock Krasner Foundation Grant (2010). Miała liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jej prace znajdują się m. in. w kolekcjach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Kolekcji Sztuki Raffles Europejski Warsaw, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego, Skulpturenmuseum Glaskasten Marl, IGNOE – State Gallery of Lower Austria, MoBY – Museums of Bat Yam.
Karolina Grzywnowicz (ur. 1984)
Artystka wizualna, autorka projektów interdyscyplinarnych bazujących na badaniach naukowych. Absolwentka komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich pracach zajmuje się m.in. roślinami w kontekście politycznej i społecznej działalności człowieka, często o przemocowym charakterze. Krajobraz postrzega jako żywe archiwum, w którym zapisane są ślady przeszłych zdarzeń. Interesują ją praktyki słabego oporu, codzienne czynności, pozornie niezauważalne gesty, które mają moc przeciwstawiania się opresji. Miała liczne wystawy w Polsce i na świecie.
Partner: Artesola Gallery