Artyści: Kateryna Aliinyk, Nazar Furyk, Sasha Kurmaz
Kuratorki: Yulia Krivich, Katarzyna Sagatowska
daty wystawy: 3–17.09.2022
Galeria Jednostka, Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej), 00-159 Warszawa
godziny otwarcia w ramach Druh Druha 3–4.09.2022: 12.00–18.00
godziny otwarcia w trakcie trwania wystawy: wt.–sob.: 14.00–18.00
Wystawa w ramach inicjatywy Druh Druha / Друг друга 3–4.09.2022
https://www.facebook.com/events/473571587575170
Ukraińska sztuka współczesna w warszawskich galeriach
Сучасне українське мистецтво у галереях Варшави
Ukrainian Contemporary Art at Warsaw Galleries
Wydarzenie towarzyszące:
3.09.2022, godz. 16.00 – oprowadzanie autorskie Kateryny Aliinyk
Czarna ziemia, przyroda i krajobraz są jednymi z najważniejszych symboli dla ukraińskiej tożsamości i kultury. Dziś, patrząc na okrutne zniszczenia wojenne, widzimy przed sobą okupowany pejzaż – stepy w ogniu, płonące pola i zdewastowaną naturę. Widzimy też zrujnowany pejzaż wsi i miast – rozwijanych i unowocześnianych przez ostatnie lata.
Ukraiński zdewastowany pejzaż zionie pustką. Odznacza się ona również jako dziura w budynku na fotografii Nazara Furyka czy oczekiwanie końca, apokalipsy, jak w książce fotograficznej Sashy Kurmaza. Jest też wykorzenieniem z czarnej gleby, skażeniem, ukrytymi ofiarami wojny, którymi są i ludzie, i środowisko naturalne – jak w obrazach Kateryny Aliinyk.
Wystawa „W Ukrainie” prezentuje prace trojga ukraińskich artystów młodego pokolenia. Prace malarskie Kateryny Aliinyk poprzez obrazy przyrody są refleksją nad konsekwencjami wojny, których dziś jeszcze nie można dostrzec, a z którymi przyjdzie się mierzyć w przyszłości. Są jak toksyczne płyny wsiąkające w glebę lub szczątki rakiet wgryzające się głęboko pod jej powierzchnię.
Fotografie Nazara Furyka to dwie opowieści o krajobrazie – rozumianym z jednej strony jako przestrzeń prywatna, z drugiej – wspólna, publiczna. Cykl „Edited” (2017–2020) artysta poświęcił swoim rodzinnym „ukochanym i znienawidzonym” przedmieściom, badając napięcia w codzienności i możliwość stworzenia równoległego metaforycznego świata poprzez medium fotograficzne. Druga seria to zdjęcia dokumentujące życie w Ukrainie po rosyjskiej inwazji. Artysta regularnie publikuje je na swoim profilu na Instagramie. Furyk znalazł dla nich osobisty język wizualny, który staje się surrealistycznym i uniwersalizującym filtrem nakładanym na fotografowaną rzeczywistość.
Sasha Kurmaz w pracach „Wasted Youth” (2009–2019) opowiada o kondycji człowieka w postsowieckim społeczeństwie oraz jego relacjach z przestrzenią. Druga część prezentacji artysty jest jednocześnie zaproszeniem do współpracy. Artysta poszukuje wydawcy swojej książki „Awaiting the Apocalypse”, której makieta zostanie pokazana w Galerii Jednostka.
Prace artystów są wielowątkowym głosem w sprawie ukraińskiej przestrzeni. Krajobraz zawsze pamięta niepokój i wyniszczenie.
Kateryna Aliinyk
(ur. 1998 w Ługańsku w Ukrainie)
Jej głównym medium jest malarstwo, pracuje również z tekstem, tworzy obiekty i instalacje. Głównymi tematami jej prac są wojna i okupacja Ukrainy (pierwotnie skupiała się na Donbasie) ukazywane poprzez obrazy i metafory natury oraz nieantropocentryczną optykę.
Absolwentka malarstwa Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury w Kijowie (2021). W 2020 roku ukończyła kursy sztuki współczesnej w KAMA Kyiv Academy of Media Arts oraz w Method Fund. Rezydentka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2022). Brała udział w wystawach w Ukrainie, Polsce, Niemczech i Rumunii.
Mieszka i pracuje w Kijowie w Ukrainie.
Nazar Furyk
(ur. 1995 w Kołomyi w Ukrainie)
Artysta wizualny i niezależny fotograf. Tematem jego aktualnych poszukiwań twórczych są niszczycielskie konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej widoczne w życiu ludzi i przestrzeni, z którą są związani, a także wpływ wojny na zbiorową pamięć obecnych i przyszłych pokoleń.
Absolwent architektury w Kijowskiej Wyższej Szkoły Budownictwa, Architektury i Projektowania oraz inżynierii na Państwowym Uniwersytecie w Szawlach (Litwa). Finalista Palm Photo Prize 2022. Jego prace były publikowane w wielu międzynarodowych magazynach, m.in. „Fisheye”, „Burn”, „FK magazine, Broadmagazine”, „British Journal of Photography”. Furyk brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Korei, Polsce, Kanadzie, Francji, USA, Portugalii.
Mieszka i pracuje w Kijowie w Ukrainie.
Sasha Kurmaz
(ur. 1986 w Kijowie w Ukrainie)
Artysta wizualny. W swoich pracach wykorzystuje fotografię, wideo, interwencje publiczne i performans. Bada różne modele interakcji człowieka z przestrzenią publiczną, społeczeństwem i współczesnym światem. Interesuje się napięciem między jednostką a strukturami władzy.
Absolwent projektowania Narodowej Akademii Kadry Menedżerskiej Kultury i Sztuki w Kijowie. Laureat C/O Berlin Talent Award 2016 (Niemcy) oraz Nagrody Artystycznej im. Kazimierza Malewicza 2020 (Ukraina). Był rezydentem w KulturKontakt 2015 (Austria), EoFA 2017 (Szwajcaria), HIAP 2018 (Finlandia), CEC ArtsLink 2019 (USA), Akademie der Künste 2020 (Niemcy). Jego prace były publikowane w wielu międzynarodowych magazynach, m.in. „FOAM”, „Liberation”, „Vice”, „Krytyka Polityczna”, „Fisheye”, „Rolling Stones”, „Die ZEIT”. Kurmaz brał udział w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i festiwalach, m.in. w Ukrainie, Holandii, Polsce, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA, Łotwie.
Mieszka i pracuje w Kijowie w Ukrainie.
Partnerzy: Artesola Gallery, I Do Art
Nazar Furyk, Bez tytułu, z cyklu „Edited”, 2017–2020
Kateryna Aliinyk, „Edible/Inedible”, 2022
Sasha Kurmaz, Bez tytułu, z cyklu „Wasted Youth”, 2009–2019