Wojciech Plewiński przekazał na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jedną ze swoich najsłynniejszych fotografii!
LINK DO LICYTACJI: https://allegro.pl/oferta/plewinski-polanski-odbitka-sygnowana-15088495626
Zdjęcie powstało podczas legendarnego Jazz Camping Kalatówki w 1959 roku, na którym zebrali się najznakomitsi polscy muzycy jazzowi, a także przedstawicielki i przedstawiciele świata kultury. Przedstawia reżysera Romana Polańskiego (wówczas studenta łódzkiej Filmówki) i jazzmana Andrzeja „Idon” Wojciechowskiego podczas piżama party. We wspomnieniach Wojciecha Plewińskiego Jazz Camping na Kalatówkach był zarówno wydarzeniem muzycznym, jak i towarzyskim, a jego nadrzędną ideą zupełny luz. Każdy koncert płynnie przeradzał się w zabawę, każda zabawa – w koncert. Prowodyrem wielu zabaw był właśnie Polański.
Zdjęcie znakomicie ilustruje postawę Plewińskiego. Swoim zwyczajem nie koncentrował się jedynie na zamówionej przez tygodnik „Przekrój” dokumentacji koncertów, ale uważnie obserwował wszystko wokół, imprezę i jej uczestników. Artysta komentuje to zdaniem, że „zawsze robił więcej niż potrzeba”. Ale to właśnie często te „niepotrzebne” zdjęcia, jak to z tańczącym Polańskim, stawały się ikonami polskiej fotografii.
Praca otwiera wystawę Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego, którą można oglądać do 18 lutego 2024 w Domu Spotkań z Historią. Jej kuratorkami są Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska.
Opis techniczny:
Tytuł: Roman Polański i Andrzej Wojciechowski, z cyklu „Jazz Camping Kalatówki”
Daty: 1959/2020
Technika: archiwalny wydruk pigmentowy
Edycja: 8/20
Format: 32 x 23 (37 x 27) cm
Sygnowany, datowany i pieczęć autorska na odwrocie
Fotografia będzie oprawiona w drewnianą ramę.
Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania – płetwonurkiem i narciarzem, a z zawodu – fotografem. Jako student architektury pracował w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków i właśnie wtedy zaczął fotografować. Aparat służył mu do robienia notatek w formie zdjęć. Powoli rodziła się pasja, po części odziedziczona po ojcu – w domu zawsze był aparat fotograficzny i albumy ze zdjęciami. W końcu pasja stała się zawodem, chociaż, jak podkreśla autor: „Fotografem to ja jestem może w jednej piątej. Zawsze ważniejsze były sporty, pasje. Zawsze ważniejszy był sprzęt do nurkowania, dobra maska i fajka niż porządny aparat”.
Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, którego twórczość koresponduje z pracami francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku – Henriego Cartiera-Bressona czy Elliota Erwitta. W jego dorobku znalazły się zdjęcia, które należą do kanonu polskiej kultury wizualnej. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, Francji, w Meksyku i Hongkongu. W 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę retrospektywną z okazji 50 lat jego pracy twórczej. Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie czy Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo).
Wystawie w Domu Spotkań z Historią towarzyszy album zdjęć Wojciecha Plewińskiego z tekstami Aleksandry Boćkowskiej oraz Anny Brzezińskiej i Katarzyny Sagatowskiej.
Kuratorki: Anna Brzezińska, Katarzyna Sagatowska
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Julia Libera
Projekt wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
Projekt graficzny: Noviki (Katarzyna Nestorowicz, Marcin Nowicki, Konstanty Konopiński)
Redakcja: Małgorzata Purzyńska
Współpraca redakcyjna: Magdalena Stefańczyk
Tłumaczenie: Krzysztof Ścibiorski
Korekta: Magda Szymańska (polski), Christopher Smith (angielski)
Przygotowanie zdjęć do druku: Tomasz Kubaczyk
Realizacja projektu wystawy: Willow Service Mateusz Wierzbicki
Druk: Zbyszek Kordys PrintShop1923
Partner wystawy: „Przekrój”
Odbiór w Domu Spotkań z Historią lub dostawa kurierem
Wojciech Plewiński, Roman Polański i Andrzej Wojciechowski, z cyklu „Jazz Camping Kalatówki”, 1959/2020