12.12.2021
Galeria JEDNOSTKA
Gen. W. Andersa 13, 00-159 Warszawa
Ostatnie oprowadzanie po wystawie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” odbędzie się ostatniego dnia jej trwania. Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński opowiedzą o swoich niezwykłych portretach, które powstały w trakcie tegorocznych sesji. Ile w nich fotografii, a ile malarstwa i rzeźby? Jakie znaczenia ma to dla samej sztuki portretowania? Będzie okazja zapytać o to artystów osobiście!
KATARZYNA KORZENIECKA
Artystka, ilustratorka, współpracuje z Szymonem Rogińskim nad projektami łączącymi fotografię i plastykę. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Gościnnej pracowni Leona Tarasewicza w 2000 roku). Wybrane wystawy indywidualne: Galeria Biała, Lublin (2005); Galeria Sektor I, Katowice (2003); Galeria Arsenał, Białystok (2002); Photographic Centre Nykyaika, Tampere, Finlandia (2002); Galeria BWA, Zielona Góra (2001) oraz zbiorowe m.in.: Miłość i demokracja, CSW Łaźnia w Gdańsku (2006); Galeria „Stary Browar” w Poznaniu (2005); Dzień Matki, Galeria XX1, Warszawa (2005).
SZYMON ROGIŃSKI
Fotograf. Autor znanych projektów fotograficznych, m.in. Projekt UFO, 2005–2007, przedstawiający nocne pejzaże, rozjaśnione charakterystycznym punktowym światłem, Polska (Polish Synthesis), 2003–2006 ukazujący krajobraz polskiej prowincji nocą, Warszawa, 2009, w którym ujęcia widoku miasta z lotu ptaka odgrywały główną rolę.
Jego artystyczna edukacja rozpoczęła się od studiów aktorskich w „School on Wheels” Derevo Theater w Niemczech i Holandii (1997–1998). Po uzyskaniu dyplomu w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku rozpoczął pracę w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (1999–2000) i w studiu fotograficznym „Gazety Wyborczej” (2000–2004). Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczył w Akademii Fotografii.
PORTRET OSOBISTY VOL. 4
To już czwarta odsłona projektu, w ramach której artyści i artystki prezentują różne strategie podejścia do sztuki portretu. Projekt spaja działanie na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujące do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, zdjęcia maski, uchwycenia chwili, zatrzymania czasu. Wciąż aktualne pozostaje pytanie na ile jest to portret osoby fotografowanej, a na ile portrecisty.
Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Jednostka, Instytut Fotografii Fort, Warexpo
Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: „Aktivist”, „Artinfo”, Fotopolis, Digital Camera Polska, GoOut, Notes na 6 tygodni, TVP Kultura, „Gazeta Wyborcza”, „Zwierciadło”, „Zwykłe Życie”.
Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” współfinansuje M. St. Warszawa.