Wystawa: 24.04–16.05.2021
Miejsce: Galeria Jednostka, ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa
Galeria Jednostka czynna w piątki i soboty w godzinach 14.00–18.00 (z wyjątkiem Muranowskiej Majówki) oraz po umówieniu: +48 502 22 55 22, gallery@jednostka.com.
Wydarzenia na zakończenie wystawy:
- 15.05.2021 (sobota), g. 17:00: spotkanie pod biegunem z Andrzejem Tobisem w ramach Muranowskiej Majówki
- 15–16.05.2021 (sobota–niedziela), g. 12:00–19:00: Muranowska Majówka
Zapraszamy na drugą odsłonę cyklu wystaw One Work Show, w którym proponujemy zatrzymanie się nad pojedynczymi pracami wybranymi z dorobku artystów Jednostki. Każda z nich zajmuje szczególne miejsce w twórczości autora i nie była dotąd pokazywana w Galerii. Kolejne wystawy „One Work Show” są okazją do skupienia na szczegółach dzieł i ich idei, a także do poznania historii ich powstania.
Drugą, wybraną na wiosnę 2021 roku, pracą jest fotografia Andrzeja Tobisa Biegun północny z 2021 roku ze słynnego cyklu „A–Z (Gabloty edukacyjne)”. Wybrane zdjęcie powstało podczas minionej zimy, która zaskoczyła nie tylko drogowców. Widok śniegu był nowością dla całkiem sporych dzieci, które już potrafią mówić, ale nie wiedzą, jak się jeździ na sankach. W dobie rosnącej świadomości zagrożeń, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne, obraz białego puchu rodzi wiele pytań.
„A–Z (Gabloty edukacyjne)” Andrzeja Tobisa to współczesna, fotograficzna reedycja niemiecko-polskiego słownika ilustrowanego wydanego w 1954 roku w NRD. Artysta pracuje nad nią od 2006 roku podczas lingwistyczno-wizualnej podróży przez Polskę, gdyż tu, zgodnie z konceptualnym programem, mają być odnalezione fotografowane obiekty i sytuacje. Działanie Tobisa ma charakter utopijny – trwa nadal, choć jego spełnienie jest niemożliwe. Dotychczas zilustrowanych zostało ponad 1300 haseł.
W przestrzeni wystawy powstanie również ścieżka edukacyjna pt. OD GLOBUSA DO GLOBUSA.
Andrzej Tobis o pracy Biegun północny, 2021:
„W październiku dowiedziałem się o istnieniu tego globusa. Stoi pod gołym niebem w Pabianicach. Jest wielki i piękny, wykonany z pasją. Bardzo chciałem go włączyć do A-Z. Niestety, wszystkie hasła ze słownika, którymi można by go w prosty sposób zdefiniować były już zajęte. «Globus», «kula ziemska», «ziemia», «kula» – wszystko zajęte. W styczniu, kiedy dotarły do Polski chłody, jakich dawno nie widzieliśmy, pojawił się w mojej głowie obraz idealnie ilustrujący hasło «biegun północny». Wybrałem potencjalnie najbardziej odpowiedni meteorologiczny moment i pojechałem do Pabianic. Na miejscu musiałem być o świcie, zaraz po ustąpieniu opadów śniegu. Wyjechałem, kiedy było jeszcze ciemno. Odległość Katowice – Pabianice: 188 kilometrów. Jechałem powoli w śnieżycy, białą autostradą. Drogowcy zaskoczeni. Wszyscy zaskoczeni. Takiej zimy dawno u nas nie było. Jechałem i rozmyślałem o zawirowaniach klimatycznych. Lód na biegunach topnieje, zimno rozlewa się w kierunkach trudnych do przewidzenia. Ubiegłej zimy nie było w Polsce prawie żadnego śniegu. W tym roku jęzor zimna znad rozregulowanego bieguna północnego dotarł aż do Hiszpanii. Ludzie jeździli na nartach po ulicach w centrum Madrytu. Ciekawe co będzie się działo za rok. Tymczasem zaczęło się rozjaśniać, śnieg przestał padać. Wjechałem do miasta. Wąską, ślepą uliczką dojechałem na miejsce. Stojąc o świcie przed globusem, podziwiałem piękną, świeżą czapę śniegu. Nie wiedziałem, czy patrzę na anomalię. Czy za kilka lat będzie można oglądać śnieg w Pabianicach? Zrobiłem zdjęcie i już miałem składać statyw, kiedy usłyszałem kogoś za plecami. Starszy pan, sąsiad z naprzeciwka przyszedł zapytać, co za pomiary tutaj robię. Bardzo się zmartwił, kiedy mu powiedziałem, że fotografowałem globus.
– Myślałem, że nareszcie będą kłaść asfalt na tej końcówce.
Faktycznie, ślepa uliczka kończyła się kilkudziesięciometrowym gruntowym odcinkiem.
– Dzisiaj nie jest źle, bo mróz. Ale zaraz się skończy. Ziemia rozmarznie i toniemy w błocie”.
Andrzej Tobis (ur. 1970) – zajmuje się fotografią i malarstwem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Od 1996 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie prowadzi jedną z dyplomujących Pracowni Malarstwa.
Wszystkie prace pokazywane w ramach One Work Show (a także inne prace artystów) można zakupić w Galerii Jednostka.
Kolejna wystawa w ramach One Work Show:
- (termin niebawem), Weronika Gęsicka, Untitled #5 z cyklu „Traces” (2015–2017)
cdn.
Partnerka wystawy: Artesola Gallery
Muranowska Majówka – galerie:
HOS gallery
Jednostka
LETO
Fundacja Pamoja
Polana Institute
Szydłowski
Andrzej Tobis, biegun północny, 2021 z cyklu „A–Z (Gabloty edukacyjne)”