ŻENSZCZINA
Magda Hueckel
Galeria Jednostka
Andersa 13
00-159 Warszawa
1–17.10.2020
Otwarcie wystawy w ramach Warsaw Gallery Weekend 2020 1–4.10.2020
godziny otwarcia w trakcie WGW:
czw.–niedz. 11.00–19.00
godziny otwarcia poza WGW:
wt.–sob. 14.00–18.00
Cykl powstał na kanwie książki “Żenszczina” (transkrypcja rosyjskiego słowa ‘kobieta’), którą Magda Hueckel znalazła na targu staroci w Tbilisi. Autorem oryginału „Das Weib in der Natur- und Völkerkunde” wydanego w 1885 był Hermann Heinrich Ploss – antropolog i ginekolog, twórca współczesnej pediatrii i ginekologii. Pozycja stanowi swoiste kompendium wiedzy, ukazujące kobiety z całego świata. Analizie poddane są różne aspekty; począwszy od anatomii, poprzez fizjologię, seksualność, pozycję społeczną, a skończywszy na roli kulturowej i obowiązujących tradycjach. Książka została dwunastokrotnie przedrukowana w różnych językach i uzupełniona o liczne ilustracje.
Mimo, iż opracowanie ma charakter naukowy i swojego czasu było uznane za postępowe, dziś jego dziewiętnastowieczna narracja budzi pewien niepokój. Rola kobiety sprowadzona jest przede wszystkim do funkcji prokreacyjnych. Analiza kobiecej cielesności przeplata się z wątkami o charakterze społeczno-kulturowym, omawiającymi tradycje, zabobony, zwyczaje. Książka przesycona jest brutalnymi ilustracjami m.in. praktyk medycznych, patologii oraz przemocowych zwyczajów (palenie na stosie, stygmatyzacja wdów, obrzezanie, skaryfikacja, obcinanie piersi i palców). Najbardziej dotkliwy jest jednak fakt, iż wiele z opisanych zwyczajów i stereotypów przetrwało do dzisiaj.
Magda Hueckel, zafascynowana archiwalnymi obrazami, dokonuje ich dekonstrukcji. Puste strony książki zapełnia obrazami poddanymi manipulacjom.
Tworzy własną – trzynastą – groteskową edycję publikacji.
Magda Hueckel (ur. 1978)
Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oscara oraz kilkadziesiąt nagród. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS Zdejmij Klątwę.
Partnerzy: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Artesola Gallery, Pracownia oprawy
Wydarzenie odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2020. W Galerii Jednostka pokażemy także wystawę Weroniki Gęsickiej CLIFFHANGER. WIĘCEJ…

