Otwarcie: 01.10.2020
Warsaw Gallery Weekend 2020: 01–14.10.2020
Wystawa: 01–17.10.2020
Miejsce: Galeria Jednostka, ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa
Godziny otwarcia w trakcie WGW:
czw.–niedz.: 11:00–19:00
Godziny otwarcia poza WGW:
wt.–sob.: 14:00–18:00
Zatrzymanie biegu wydarzeń. Utrzymanie jak najdłużej uczucia poruszenia. Wyczekiwanie zakończenia historii. „Cliffhanger”, czyli zawieszenie akcji w chwili największego napięcia, to wymyślony na potrzeby powieści w odcinkach – a stosowany dziś w wielu dziedzinach – zabieg, który ma utrzymać zainteresowanie w świecie, w którym nadmiar jest normą. Dzięki temu wyczekujemy kolejnego sezonu serialu, kupujemy następną książkę z serii czy przeczekujemy cierpliwie długie ciągi reklam w trakcie oglądania filmów. Odczucie niewiadomej wydaje się ekscytujące i pobudza wyobraźnię. W ostatnim jednak czasie cliffhangery przeniosły się ze świata rozrywki do świata realnego, a uczucie zawieszenia i wielkiej niewiadomej coraz rzadziej kojarzy się z ekscytacją, częściej budzi niepokój i frustrację. Wyczekujemy końca historii, ale kiedy ten już przychodzi, liczymy na kolejne zwroty akcji.
Cliffhanger to prace z najnowszych projektów Weroniki Gęsickiej – „Holiday”, „Cocoon” i „Smash”, oparte na archiwalnych fotografiach z banków zdjęć. Stanowią próbę uchwycenia napięć i lęków, z którymi musimy się obecnie zmierzyć. Doniesienia o kolejnych zagrożeniach i niezbyt optymistycznych przewidywaniach na przyszłość powodują, że zaczynamy przeczuwać koniec rzeczywistości, jaką znamy. Na sielankowych obrazach, które budują znaczną część naszego uprzywilejowanego świata, zaczynają pojawiać się rysy. Nie jesteśmy już w stanie dłużej funkcjonować w wykreowanej sztucznie rzeczywistości, gdzie wszystko, od wizerunku po sposób spędzania wolnego czasu, musi być perfekcyjne.
Weronika Gęsicka (ur. 1984) – artystka wizualna. Posługuje się głównie fotografią, tworzy także obiekty i instalacje. Jej projekty dotyczą tematów związanych z pamięcią, jej mechanizmami oraz powiązanymi teoriami naukowymi i pseudonaukowymi. Często pracuje z materiałami archiwalnymi. Laureatka wielu nagród, w tym Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne, EMOP Arendt Award (2019), Foam Talent (2017). Wystawia na całym świecie. Prace Gęsickiej znajdują się w prestiżowych kolekcjach, m.in. Dom Museum, Wiedeń, Austria; Arendt Collection, Luxemburg; MuFo Muzeum Fotografii, Kraków; Deutsche Börse Photography Foundation, Niemcy.
Partnerzy: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Artesola Gallery, Pracownia oprawy
Wydarzenie odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2020.
Podczas Warsaw Gallery Weekend 2020 pokażemy także wystawę Magdy Hueckel „Żenszczina”. WIĘCEJ…
Weronika Gęsicka, Untitled #17 z cyklu „Smash” (2020)
Weronika Gęsicka, Untitled #4 z cyklu „Cocoon” (2020)
Weronika Gęsicka, Untitled #12 z cyklu „Holiday” (2020)