Wydarzenie: 19.10.2019 (sobota), g. 17:00
Miejsce: Galeria Jednostka
Andersa 13 (skwer Tekli Bądarzewskiej), 00-159 Warszawa
Na zakończenie wystawy A–Z 2018 (sprawozdanie roczne) zapraszamy na rozmowę poświęconą wieloletniemu utopijnemu projektowi Andrzeja Tobisa „A–Z (Gabloty edukacyjne)”, którego częścią jest ekspozycja w Galerii Jednostka. Pretekstem do rozmowy są słowa artysty wypowiedziane w trakcie przygotowań do wystawy: „Chciałem, żeby projekt «A–Z», który jest rodzajem słownika, zawierał minimum tysiąc haseł. Każdy słownik składa się z kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, czy nawet setek tysięcy słów. Nie ma słownika, który składałby się z mniej niż tysiąca słów. Napisałem kiedyś, że chcę odnaleźć 1000 haseł i umrzeć. Wojciech Wilczyk poradził mi, żebym w takim razie zatrzymał się na 999 hasłach. Niestety, Wojtku, jest już za późno”.
Tobis przyznaje, że dotychczas zostały odnalezione ilustracje do 1080 z ponad 17 000 haseł niemiecko-polskiego słownika ilustrowanego wydanego w NRD w 1954 roku, który był inspiracją do rozpoczęcia pracy nad projektem.
Galeria Jednostka jest czynna od wtorku do soboty od 14.00–18.00.
UWAGA! 19 października Galeria będzie czynna dłużej, w godz. 12.00–19.00.
Wojciech Wilczyk (ur. 1961) – poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie.
Autor trzech tomów poetyckich: Steppenwolf, Eternit, Realizm oraz fotograficznych projektów dokumentalnych: Czarno-Biały Śląsk, Kalwaria, Życie po życiu, Postindustrial, Niewinne oko nie istnieje, Święta Wojna oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto. Razem z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt Blue Pueblo, łączący tekst i fotografie, któremu towarzyszył artbook. Od 2009 prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com. Zrealizowany w latach 2014–2019 cykl „Słownik polsko-polski” ukaże się w postaci książki pod koniec tego roku w wydawnictwie Karakter. Laureat nagród za cykle i albumy fotograficzne.
Andrzej Tobis (ur. 1970) zajmuje się fotografią i malarstwem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Od 1996 r. pracuje w macierzystej uczelni, prowadzi dyplomującą Pracownię Malarstwa.
Więcej o wystawie A–Z 2018 (sprawozdanie roczne) Andrzeja Tobisa:
https://jednostka.com/expo/a-z-2018-sprawozdanie-roczne/
W 2018 roku minęła 12. rocznica rozpoczęcia przez Andrzeja Tobisa prac nad projektem „A–Z (Gabloty edukacyjne)”. Przez te lata, podczas lingwistyczno-wizualnej podróży przez Polskę, artysta realizuje fotograficzną reedycję niemiecko-polskiego słownika ilustrowanego wydanego w 1954 roku w NRD. W ramach konceptualnego programu fotografowane sceny muszą być odnalezione w Polsce. Dotychczas odnalezionych zostało ponad 1000 haseł. Działanie Tobisa ma charakter utopijny – trwa nadal, choć jego spełnienie jest niemożliwe.
Na wystawie prezentujemy sprawozdanie z postępu prac nad projektem z roku 2018.
12 wybranym z każdego miesiąca gablotom edukacyjnym towarzyszy kalendarz wizualny ze wszystkimi pracami wykonanymi w 2018 roku oraz mapa i blok tekstowy ze wszystkimi hasłami z oryginalnego słownika ukazujące, co i gdzie zostało odnalezione.
Otwarcie wystawy odbyło się w ramach Warsaw Gallery Weekend 20–22.09.2019.
Partner wystawy: Holy-Art
Partner: Artesola Gallery
fot. Andrzej Tobis, Czas z cyklu „A–Z (Gabloty edukacyjne), 2019. Praca z wystawy A–Z 2018 (sprawozdanie roczne) w Galerii Jednostka